Υποδοχή » Το Τμήμα » Ιστορία

Το Τμήμα Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ιδρύθηκε το 2013 (ΠΔ 85/2013). Αποτελεί τη συνέχεια του Προγράμματος Ψυχολογίας, το οποίο υλοποιούσε ο Τομέας Ψυχολογίας του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας από το 1992 (Ν. 2083/1992).

Το 2013, στο πλαίσιο του σχεδίου "Αθηνά" του υπουργείου παιδείας για την αναδιάρθρωση των ΑΕΙ, προτάθηκε η κατάργηση του (τότε) Προγράμματος Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ. Η αντίδραση ήταν άμεση: 6.838 ενυπόγραφα ηλεκτρονικά αιτήματα διαμαρτυρίας από 69 χώρες συγκεντρώθηκαν σε διάστημα μικρότερο των δύο βδομάδων! Η δικαίωση ήρθε λίγες μέρες αργότερα, όταν το υπουργείο παιδείας ανακοίνωσε την ίδρυση ανεξάρτητου Τμήματος Ψυχολογίας στο ΕΚΠΑ. Τα σχόλια συναδέλφων και φοιτητών από την Ελλάδα και τον κόσμο ήταν ενδεικτικά και συνεχίζουν να αποτελούν πηγή υποστήριξης και έμπνευση για το σύνολο του ανθρώπινου δυναμικού του Τμήματος. Ενδεικτικά:

"Psychology at the University of Athens is an outstanding discipline which is recognised internationally for the quality of its research and its teaching."

"Competent collegues, good and important work."

"This department offers high standard academic knowledge."

"This is a course of academic excellence offering training to professionals who offer vital services to the Greek society."

"Είμαι πολύ περήφανη για τις σπουδές μου στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας."

"Studying Psychology in the University of Athens gave me better shots when applying for jobs and became the first step in my journey to get to know myself and accept others. That is the best opportunity anyone can give you!"

"Τα όνειρα μας είναι ιδιωτικά, τα πανεπιστήμια δημόσια..."