26.07.2018

Δράσεις Φιλοσοφικής Σχολής για τους πληγέντες από τις πυρκαγιές της 23ης Ιουλίου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με το Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας οργανώνει πρόγραμμα ανθρωπιστικής βοήθειας για τους πληγέντες από τις πυρκαγιές της 23ης Ιουλίου 2018.

Σε συνεννόηση με τους αρμόδιους φορείς για τις ανάγκες αμέσου προτεραιότητας που δεν έχουν ακόμη καλυφθεί, συγκεντρώνει φαρμακευτικό υλικό:

• Betadine
  • Γάζες
  • Παυσίπονα
  • Αναπλαστικές κρέμες
  • Ορούς για καθαρισμό πληγών
  • Αντιβιοτικές κρέμες (fucidin, fucicort, κορτιζονούχες κρέμες)

Η συγκέντρωση των ειδών θα γίνεται καθημερινά 09:00-14:00 στη Γραμματεία του Διδασκαλείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας (κτήριο ΔΝΕΓ, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου) μέχρι και την Τετάρτη 01/08/2018.

Για τα άλλα είδη (τρόφιμα και λοιπό υγειονομικό υλικό) η Φιλοσοφική Σχολή ενισχύει την πρωτοβουλία της Βιβλιοθήκης της Νομικής Σχολής και παρακαλεί τα μέλη της να ανταποκριθούν σε αυτή την προσπάθεια.

Επίσης, όσα μέλη της Σχολής είναι εθελοντές αιμοδότες, παρακαλούνται να βοηθήσουν τις σχετικές πρωτοβουλίες του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση για δράσεις, οι οποίες βρίσκονται στο στάδιο της προετοιμασίας.

Δείτε την ανακοίνωση της Κοσμητείας για τις δράσεις της Φιλοσοφικής Σχολής σχετικά με τους πληγέντες από τις πυρκαγιές της 23ης Ιουλίου.