Ημερίδα "Ψυχοκοινωνική υποστήριξη παιδιών προσφύγων"

6 Μαΐου 2017 | Φιλοσοφική Σχολή

Το Τμήμα Ψυχολογίας και το Κέντρο Έρευνας και Εφαρμογών Σχολικής Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνουν ημερίδα με τίτλο "Ψυχοκοινωνική υποστήριξη παιδιών προσφύγων", στο πλαίσιο του εορτασμού της 180ης επετείου από την ίδρυση του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Η ημερίδα απευθύνεται σε  εκπαιδευτικούς, στελέχη εκπαίδευσης, ειδικούς ψυχικής υγείας, επαγγελματίες που εργάζονται με ευάλωτες ομάδες παιδιών και εφήβων, καθώς και σε μεταπτυχιακούς και προπτυχιακούς φοιτητές. Σκοπός της ημερίδας είναι η ευαισθητοποίηση των συμμετεχόντων αναφορικά με θέματα ψυχοκοινωνικής προσαρμογής και στήριξης παιδιών προσφύγων, καθώς και η ανάδειξη προοπτικών ενδυνάμωσης όλων των μελών της σχολικής κοινότητας.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Μαΐου 2017, ώρα 10:00-15:00, στο αμφιθέατρο Aula της Φιλοσοφικής Σχολής (Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου).

Υποβολή αιτήσεων εγγραφής μέχρι και την Πέμπτη 4 Μαΐου.

Δείτε εδώ αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα και τη διαδικασία εγγραφής.