08.10.2017

Το παιδικό στην ψυχανάλυση και στο πολιτικό

Οκτώβριος 2017-Ιούνιος 2018 | Φιλοσοφική Σχολή

Το Τμήμα Ψυχολογίας και το Εργαστήριο Κλινικής Έρευνας: Υποκειμενικότητα και Κοινωνικός Δεσμός του ΕΚΠΑ, σε συνεργασία με το UFR d’Etudes Psychanalytiques του Πανεπιστημίου Paris-Diderot, Paris-Sorbonne-Cité, οργανώνει για τρίτη χρονιά ετήσιο σεμινάριο για το ακαδημαϊκό έτος 2017-18 με θέμα:

Το παιδικό στην ψυχανάλυση και στο πολιτικό

Οι εισηγήσεις του σεμιναρίου θα πραγματοποιούνται μία φορά το μήνα, από Οκτώβριο 2017 έως και Ιούνιο 2018 στη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ (5ος όροφος, κυψέλη 544, αμφιθέατρο), και θα διαρκούν δύο ώρες. Το πρόγραμμα θα ανακοινωθεί σύντομα.
Οι ομιλητές θα προέρχονται από τα δύο Πανεπιστήμια:

• Isée Bernateau, Επίκουρη Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Paris-Diderot
  • Γιώργος Δημητριάδης, Επίκουρος Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Paris-Diderot
  • Christian Hoffmann, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Paris-Diderot
  • Λίσσυ Κανελλοπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, ΕΚΠΑ
  • Ελισάβετ Κούκη, ψυχαναλύτρια
  • Κατερίνα Μαλίχιν, Διδάκτωρ ΕΚΠΑ & Πανεπιστημίου Paris-Diderot
  • Stéphane Thibierge, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Paris-Diderot
  • Alain Vanier, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Paris-Diderot
  • Catherine Vanier, Ψυχαναλύτρια, επιστημονικός συνεργάτης CRPMS Πανεπιστήμιο Paris Diderot)

Η συνδρομή στο σεμινάριο θα είναι 5 ευρώ για κάθε ομιλία και η εξόφληση θα γίνεται άπαξ για το ακαδημαϊκό έτος, δηλαδή 40 ευρώ. Θα υπάρχει δυνατότητα παρακολούθησης μεμονωμένων εισηγήσεων με κόστος συμμετοχής 10 ευρώ για κάθε εισήγηση. Οι συμμετέχοντες δεν θα ξεπερνούν τους 50. Στο τέλος του κύκλου ομιλιών του σεμιναρίου θα δίνεται βεβαίωση παρακολούθησης του σεμιναρίου. Θα υπάρχει ταυτόχρονη μετάφραση.

Επιστημονική υπεύθυνη: Λίσσυ Κανελλοπούλου
Υπεύθυνη συντονισμού: Κατερίνα Μαλίχιν kmalichin@gmail.com